bayanlar için yazlık giyim tercihi

bayanlar için yazlık giyim tercihi

Yazlık Kombin Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 9 Şey

Yaz denince ilk aklımıza gelen şeyler nedir? Dondurma, limonata, deniz, bol bol taze çilek ve terlikler… (bunlar benim aklıma gelenler  🙂 Kimi insan yazın teni mümkün olduğunca açıkta bırakan kıyafetler giymenin ter ve sıcakla baş etmenin en etkili yöntemi olduğunu zannediyor ancak bu doğru değil. Doğrusu şu, havanın sıcaklığına göre doğru kıyafetleri seçmelisiniz ancak yazın doğru kıyafeti çıplaklık değil; bol, hafif ve rahat giysilerdir.

İkinci konu, tema olarak yazın nasıl kombinler yapmalı? Pastel tonları mı tercih edilmeli yoksa kırmızı her mevsimin rengi midir? Tamamen açık renkli kıyafetler seçersek yazı kotarmış olmaz mıyız? Soruların devamı gelmeden ben konuya girsem iyi olacak.

1. Gömlek ve Badiler

Yazın açık renkli gömlekleri tercih ettiğinizi biliyorum. Öyle de devam edin. Bunun yanında renkli geometrik ve çiçekli desen baskılı “bol” badiler yaz için birebir. Şu badi kelimesine Türkçe bir karşılık bulursanız haber edin. Malum, badi vücudu sıkıca saran kıyafetlere verilen İngilizce bir isim (body).

2. Pastel Renkler

Pastel renkler etrafınıza mutlu sinyaller gönderir. Yazın coşkusunu yaşayan insanların yanında aykırı renkler giyerseniz dikkat çekersiniz. Beyaz ışığı en iyi yansıtan renktir ancak sarı, lavanta, mavi ve açık yeşilin pastel tonları da yaz için idealdir. Baştan ayağa beyaz giyinen hanım kardeşlerim çocuklar sizi aile sağlığı merkezinin personeli zannediyor ona göre 🙂

 

3. Hafif Kumaşlar

Pamuk, pamuklu ipek, keten ve likra teri emer ve hava dolaşımına izin verir. Bu malzemelerden yapılan kumaşlar yazın sıcağıyla baş ederken en yakın dostlarınızdır ancak özellikle organik pamuk tercih edin. Organik pamuk ısıyı içeri almaz ve dolayısıyla sizi gün boyunca serin tutar. Yok ben illa ki farklı bir malzeme seçeceğim diyorsanız tercihinizi ketenden yana kullanın. Keten ham hafiftir hem de salaş bir şıklık verir. Burada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Aşırı terleme sorunu olan hanımlar, ipek gömlek giyemediklerinden şikayetçi. Malum hafif kumaşlar teri gösterir. Koltuk altı ter emici pedleri deneyin.

Eşarplarda da ipek ve vual eşarpları tercih edebilirsiniz. Saten ve polyester olanlarından uzak durun.

4. Etek Pantolonlar

Pantolonlar hem bacaklarınızı sardığından hem de tesettüre uygun olmadığından etek pantolonlar harika bir seçenek. Hafif kumaşlardan yapılmış etek pantolon görürseniz kaçırmayın. Etek pantolonlar resmi dairelerde çalışan veya sürekli toplantılara katılan iş kadınları için de çok uygun. Bunu bir de şık bir kemerle süslerseniz “stil de yaparım kariyer de” diye bağırmış olursunuz. Etek pantolon seviyorsanız konu ile ilgili makaleyi okumak için tıklayın.

5. Yazlık Elbiseler

Sağolsunlar tesettür firmaları son zamanlarda epey elbise modeli üretti. Özellikle çiçek desenli olanlar hem çok moda hem de yazın hengâmesinde size inanılmaz bir hareket özgürlüğü sağlar.

6. Bol Kıyafetler

Elastik ve dar kıyafetler cildiniz için çok rahatsız edici olabilmektedir. Dışarıdan mumbar dolması gibi bir imaj çizmenin yanında bu tür kumaşlar cildinizi kaşındırır ve tahriş eder. Mümkün olduğu kadar cildinize dokunmaya bol kıyafetler hem tesettüre uygun hem de sağlıklı. Ayrıca cırt cırt, fermuar gibi yardımcı malzemelerin derinize direk temas etmeyeceği kıyafetleri tercih edin. Feraceler bu anlamda ilk tercihiniz olabilir.

7. Kombin Seçimi

Bu söyleyeceğim şey her mevsim için geçerli. Kombin oluştururken evde olandan başlayın. Böylesi daha ucuza gelir. Bu da aslında şu demek, alışveriş yaparken evde olan giysilerinizi göz önünde bulundurarak ürün seçin. (Böyle yaptığınızı tahmin ediyorum, benimki de laf işte! 🙂  Öyle demeyin, öyle mesajlar alıyorum ki israfa kaçan kardeşlerimiz var.) Hiçbir kıyafetinize uymayan bir eşarp için gardırop yenilemeye kalkmayın.

Kombininizde renk uyumu en önemli konulardan biridir. Tamamlayıcı renkler kullanın. Magenta ile yeşil, kırmızı ile cyan, sarı ile lacivert birbirinin ışığını sönümler ve çarkıfelek bir imaj çizmenize sebep olur. Renk seçimi için ayrıca yazacağım için bunu şimdilik özet geçiyorum.

Kıyafetlerinizdeki desenler uyumlu olmalı. Çiçekli, çizgili, asimetrik desenlerin hepsinin bir arada kullanılması çoğu zaman üzücü bir manzaraya sebebiyet verir. Ceketinizde desenli bir kumaş seçtiyseniz, etek ve eşarbınızın düz renk olmasını tavsiye ederim. Aksi halde optik illüzyon etkisi yapabilirsiniz. 🙂

Son olarak da bonelerden bahsedelim. Saten bone kullanmaktan vazgeçin. Güneşin altında gece lambası gibi parlamak istiyorsanız o ayrı ancak saten, hem geçirgen olmayışı, hem de ucuz bir görüntü vermesi sebebiyle çoğu hanımın bonelerinde kullanmaktan vazgeçtiği bir kumaş. Penye boneleri şiddetle tavsiye ederim, hem kaygan değil hem de daha sağlıklı.

8. Bedeninizi Tanıyın

Kilolu hanımların, dar giyerek tüm kilolarını ortaya çıkartması hem çok nahoş hem de rahatsızdır. Her hâlükârda bol giymenizi tavsiye ederim ancak kiloluysanız enine çizgili ve yuvarlak desenlerden uzak durun. Uzun boylu ve zayıfsanız bu kez de boyuna çizgili giysilerden vazgeçin. Bu sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir.

9. Aksesuarlar

Burada en çok soru gelen husus çanta seçimi, bu yüzden diğer aksesuarlara değinmeyeceğim. Minyon tipli hanımların büyük çanta modellerini tercih etmemeleri daha iyi olur, çünkü bu, onları daha da minyon gösterecektir. Aynı şekilde uzun boylu kadınlar küçük çantaları tercih etmemelidirler, bu da onları olduklarından daha uzun gösterecektir. Bu kurala uyan bir örnek de kilolu hanımlar… Kiloluysanız küçük boy çanta kullanmaktan kaçının, sizi olduğunuzdan daha geniş gösterecektir.

 

Kıyafette ilk ölçü rahatlıktır. İmaj yapayım derken sağlığınızı tehdit eden şeylerden kaçının. Rahatsız bir kıyafetle birlikte paket halinde gelen huzursuz bir yüz ifadesi gününüzü rezil eder.

alıntıdır : kaynak http://www.tesettur.guru/yazlik-kombin-yaparken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Share this post

Bir cevap yazın


X